Завідувач кафедри – доктор соціологічних наук, професор Слющинський Богдан Васильович
Кафедру філософії та соціології створено у 1997 році. Протягом всього часу вона забезпечувала викладання дисциплін загального циклу, таких як філософія, соціологія, логіка, релігієзнавство, політологія тощо на всіх спеціальностях університету.
У 2015 році отримано ліцензію на підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Соціологія» (наказ МОН №1683л від 03.07.2015), а у 2016 році здійснено перший набір студентів-соціологів.
Сьогодні кафедра філософії та соціології Маріупольського державного університету здійснює підготовку фахівців у галузі 05 Соціальні та поведінкові науки за спеціальністю 054 Соціологія першого (бакалаврського) рівня вищої освіти:
Випускники можуть обіймати наступні посади відповідно до Національного класифікатора професій:
2442.2 Соціологи
2447.2 Професіонали з управління проектами та програмами
Місцем працевлаштування можуть виступати державні, комерційні, неурядові організації, заклади вищої освіти, які займаються соціологічними дослідженнями; структурні підрозділи підприємств та організацій, які займаються аналітичною діяльністю, маркетинговими дослідженнями, налагодженням громадських зв’язків, управлінням соціальними відносинами та процесами, роботою з персоналом.
Основна сфера зайнятості відповідає кодам 263, 243 та 242 ISCO-08 Міжнародного стандарту класифікації професій Міжнародної організації праці.
Навчальний процес проходить в аудиторіях, обладнаних сучасною технікою з необхідним програмним забезпеченням. На факультеті функціонує Лабораторія соціологічних досліджень МДУ.
Студенти спеціальності «Соціологія» проходять практику на базі провідних підприємств, установ та організацій міста Маріуполя, серед яких структурні підрозділи Маріупольської міської ради, Головне управління статистики в Донецькій області, Маріупольський міський центр зайнятості, громадські організації тощо.
Навчальним планом освітньо-професійної програми «Соціологія» передбачені наступні практики: навчальна практика (навчально-ознайомча); виробнича практика (соціологічна); виробнича практика (комплексна)
На кафедрі філософії та соціології працює 8 викладачів, з яких 3 доктори наук, професори, 5 кандидатів наук.
Слющинський Богдан Васильович – доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри
Сфера наукових інтересів:
соціологія, соціологія управління, соціологія музичної культури
Нагороди:
медаль СРСР (1990 р.) «Ветеран праці»; подяка голови Донецької обласної адміністрації «За вагомий особистий внесок у розвиток науки та освіти» (2006); Маріупольської міської ради, Знак Міністерства культури СРСР «За відмінну роботу» (1991); Знак Міністерства освіти та науки «Відмінник освіти» (2006);
дипломант міжнародного фестивалю ліричної пісні «Отчий дім» імені Є. Мартинова (1990);
- пісні стали лауреатами на міжнародних фестивалях естрадної пісні імені І. Дунаєвського (2004) та імені К. Шульженко (2006);
-Член Національної спілки письменників України з 27.05.2002 року.
-Член Національної Всеукраїнської музичної спілки з 12.06.2003 року.
-Член творчого об’єднання композиторів Донеччини з 1986 року.
-Член соціологічної асоціації України з 2011 року.
Участь у міжнародних проектах:
зарубіжне стажування «Розвиток соціології у Європейському освітньому просторі» на базі Вищої школи міжнародних відносин та суспільної комунікації в м. Хелм, Польща (01.08.2020 – 25.08.2020)
Інші обов’язки:
Голова Донецького відділення Соціологічної асоціації України
Гудима Ігор Петрович – доктор філософських наук, професор кафедри філософії та соціології
Сфера наукових інтересів:
філософія науки, логіка та методологія наукового пізнання, наукознавство, філософія релігії, сучасна християнська філософія
Перемоги в конкурсах, нагороди, відзнаки:
Почесна грамота ректора Черкаського державного технологічного університету (2008 р.); навчально-методичне видання «Логіка: методичні вказівки для студентів усіх спеціальностей освітньо-кваліфікаційного рівня "Магістр" та аспірантів» - лауреат Всеукраїнського конкурсу «Магістерські програми України»
Інші обов’язки:
Голова Черкаського обласного осередку Української асоціації релігієзнавців (УАР)
Зубченко Олександр Сергійович – кандидат соціологічних наук, доцент кафедри
Сфера наукових інтересів:
соціологія, історія соціології, міжкультурна комунікація, соціальні комунікації.
Нагороди, відзнаки:
Грамота Запорізької обласної державної адміністрації (2012 р.), грамота виконавчого комітету Запорізької міської ради (2015 р.), подяка Міністерства оборони України (2015 р.). грамота ГУ морально-психологічного забезпечення Міністерства оборони України (2017 р.)
E-mail: o.zubchenko@mdu.in.ua
Іванець Тетяна Мирославівна – кандидат політичних наук, старший викладач кафедри
Сфера наукових інтересів:
соціологія, політологія, міжнародні відносини.
Нагороди, відзнаки:
Подяка декана історичного факультету (з нагоди 20-річчя історичного факультету та за вагомий внесок) (2016 р.)
Участь у міжнародних проєктах:
зарубіжне стажування «Розвиток соціології у Європейському освітньому просторі» на базі Вищої школи міжнародних відносин та суспільної комунікації в м. Хелм, Польща (01.08.2020 – 25.08.2020)
Цибулько Ольга Сергіївна – кандидат історичних наук, доцент кафедри
Сфера наукових інтересів:
Філософія прагматизму, історія, історія педагогіки.
Нагороди:
подяка декана історичного факультету з нагоди 20-річчя та за вагомий внесок у його розвиток (2016 р.);
подяка Департаменту освіти Маріупольської міської ради за високий професіоналізм, значний особистий внесок у розвиток національної освіти та з нагоди Дня працівника освіти (2019р.).
Участь у міжнародних проектах:
учасник тренінгу «Academic Teaching Excellence» під егідою British Council in Ukraine (08-12 липня 2017р.);
учасник науково-педагогічної програми «Реформування вищої освіти Польщі та України», Вища школа міжнародних відносин, Холм, Польща (27.05-08.06 2019 р.); зарубіжне стажування «Розвиток соціології у Європейському освітньому просторі» на базі Вищої школи міжнародних відносин та суспільної комунікації в м. Хелм, Польща (01.08.2020 – 25.08.2020)
Інші обов’язки:
керівник студентського наукового товариства «Філософські студії».
Вступ до фаху
Загальні соціологічні теорії
Історія соціології
Соціологічна думка в Україні
Соціальна політика
Іноземна мова (англійська)
Соціологія освіти і молоді (з курсовою роботою)
Основи наукового дослідження
Математичні методи в соціології
Сучасні соціологічні теорії
Соціологія управління
Методи збору та аналізу соціологічних даних
Обробка соціологічних даних засобами інформаційних технологій
Друга іноземна мова
Соціальна структура суспільства
Соціологія міжнародних відносин
Методологія та програмування соціологічних досліджень
Соціологія масової комунікації
Методика викладання соціології
Студентам спеціальності 054 «Соціологія» надається можливість обирати для вивчення з каталогів елективних дисципліни з циклу загальної та практичної підготовки, що сприяє формуванню soft skills.
Викладачі кафедри філософії та соціології беруть участь у науково-дослідній роботі, що виконується відповідно до комплексної теми наукових досліджень
Комплексні наукові теми кафедри
2011-2015 рр. - «Моделі соціокультурних практик населення українського Приазов’я» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ № 0105U008911)
2016-2019 рр. - «Філософська аналітика індивідуального й соціального буття людини: проблеми та рішення» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ № 0116U000053)
2021- 2024 рр. – «Сучасні аспекти соціокультурної трансформації українського суспільства» (номер державної реєстрації в УкрІНТЕІ №0120U105365)
Починаючи з 2019 на базі кафедри проводиться щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Міжкультурна комунікація і глокалізаційні процеси у соціологічному вимірі».
Викладачі кафедри беруть участь у проведенні практичних соціологічних досліджень: «Стратегія розвитку Маріуполя до 2021 року» (2018), «Виявлення рівня культури населення Маріуполя» (2019), «Ставлення населення регіону до поліції» (2020) тощо.
Студентів спеціальності «Соціологія» залучено до наукової роботи студентського наукового товариства «Філософські студії» під керівництвом доцента кафедри Цибулько О. С.
Партнери кафедри:
‑ Інститут соціології НАН України
‑ Варшавський університет (Польща)
‑ Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
‑ Київський національний університет імені Тараса Шевченка
‑ Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
‑ Донецький державний університет управління
‑ Запорізький класичний приватний університет
‑ Маріупольська міська рада
‑ Маріупольський міський центр зайнятості
‑ Головне управління статистики у Донецькій області
‑ Національна поліція України